طراحی خلاقانه نمای خارجی

طراحی خلاقانه نمای خارجی در ساختمان های سوئیسی

نمای خارجی: در متن زیر ساختمان هایی در زوریخ در كشور سوئیس که نماهای متفاوتی دارند به شما معرفی می شود. با توجه به هزینه زمین و هزینه زندگی اكثر خانه‌ها چندواحدی هستند. سه آپارتمانی كه در این مطلب به شما معرفی می‌شوند ویژگی‌های مشترك بسیاری دارند، اما هر كدام نسبت به دیگری متفاوت هستند.

كی از آن‌ها با چوپ پوشیده شده است، یكی دیگر بیش‌تر از شیشه ساخته شده و دیگری به طور كامل از بتن است؛ ویژگی  این ساختمان‌ها این است كه می‌توان پیاده به ایستگاه اصلی قطار و رودخانه رفت كه ویژگی دوم برای شنا در تابستان بسیار مهم و محبوب است.

چوب

ساختمان Lindenrinde (پوست درخت نمدار) نام دارد و توسط شركت Ken Architekten طراحی شده است. این ساختمان دارای ۸ آپارتمان است كه در ۴ محدوده مختلف ساخته شده‌اند. این ساختمان در میانه یك بلوك بزرگ با درختانی كهن‌سال قرار گرفته است. این ساختمان نام خود را از درخت نمدار بزرگی كه در كنار آن وجود دارد گرفته است.

نوارهای عمودی رنگی باعث شده‌اند تا نام دیگری به این ساختمان داده شود: لیمو، سبز لیمویی در كنار زرد و قهوه‌ای به كار رفته است. تیره‌ترین قهوه‌ای در پنجره‌ها استفاده شده است كه شامل كركره‌های نمای ساختمان می‌شود كه مانعی در برابر ورود آفتاب به ساختمان است.

نمای رو به آفتاب (عكس قبلی) كاملا بسته است در حالی كه نمای رو به سایه كاملا باز است. این مسئله از آن‌جا نشئت می‌گیرد كه ساختمان‌های موجود در شهر زوریخ دارای كولر نیستند. این مسئله در فروشگاه‌ها، ادارات، و ایستگاه‌های قطار نیز وجود دارد. دلیل این امر این است كه طول دوره تابستان در این شهر بسیار كوتاه است بنابراین در فصل گرما در زوریخ جلوگیری از نفوذ نور خورشید مسئله بسیار مهمی است.

زوریخ هم‌چنین دارای معماری مدرن است اگرچه این نوع معماری خیلی بارز و مشخص نیست. ساختمان‌هایی مانند Lindenrinde تفاوت زیادی با ساختمان‌های معمولی دارند اما در اصل خیلی با آن‌ها متفاوت نیستند: این ساختمان یك آپارتمان مكعب شكل با چیدمان منظمی از پنجره‌هاست.

شیشه

این ساختمان كه در Bäckerstrasse  و در منطقه شلوغی از زوریخ واقع شده است توسط شركت Hotz Partner طراحی شده است. این ساختمان به دلیل داشتن دیوارهای شیشه‌ای سرتاسری در نمای خارجی و نیز پشت بامی كه با گیاهان مختلف پوشیده شده و خطوط عمودی و مستقیم این ساختمان را تلطیف كرده است در گوشه عكس بالا مشخص است.

این ساختمان، كه یك طرفش از طرف دیگر بزرگ‌تر است، یك ساختمان تمام شیشه‌ای نیست . دلیل این اختلاف ارتفاع پشت بام و طبقه همكف آن است كه در آن‌ها به ترتیب پوشش گیاهی و مغازه‌های مختلف وجود دارد. از ویژگی‌های دیگر این ساختمان می‌توان به نوارهای بتنی افقی و قسمت‌های عمودی قرمز رنگ اشاره كرد. همان‌طور كه می بینید قسمت‌های عمودی قرمز رنگ بسیار بااهمیت هستند.

تصویر نزدیك از نمای این ساختمان قطعه‌های بزرگ شیشه‌ای را در كنار دو قسمت عمودی قرمز رنگ نشان می‌دهد كه یكی از آن‌ها شیشه‌ای است ودیگری قرمز رنگ است. سایه‌بان‌ها و كركره‌ها پنجره‌ها را پوشانده‌اند تا از ورود مستقیم آفتاب جلوگیری شود. اكثر ساختمان‌های مدرن در شهر زوریخ دارای چنین كركره‌های افقی هستند كه بسیاری از آن‌ها در نمای شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع این پنل‌های قرمز رنگ درهایی هستند كه برای تهویه هوا كار گذاشته شده‌اند. در این عكس می‌توانیم یك در باز و یك در بسته را ببینیم كه در جلوی آن‌ها برای ایجاد امنیت یك نرده قرار گرفته است.

بتن

تعداد ساختمان‌های بتنی در شهر زوریخ از اكثر شهرهای دنیا بیش‌تر است. بیش‌تر ساختمان‌ها دارای نمای بتن آرمه رنگ‌شده هستند كه بیش‌تر شبیه سیمان هستند تا بتن. البته ساختمان‌های جدید در شهر زوریخ نمای خارجی را از بتن می‌سازند اما روی آن را رنگ نمی‌كنند. جنس بتن آنها در نگاه اول مشخص نیست اما با نزدیك‌تر شدن به ساختمان نمای بتنی خود را آشكار می‌كند.

بتن به معماران این ساختمان این امكان را داده است تا به نمای خارجی آن شكل دهند و با جلو و عقب آوردن سطوح (برای مستحكم كردن ساختمان و بلندتر به نظر رسیدن) به آن شكل و طرحی خاص بدهند. با استفاده از سطوح جلو و عقب آمده این ساختمان با دیگر ساختمان‌های كناری خود متمایز شده است.

بافت و درزهای بر روی سطوح بتنی در این نمای نزدیك كاملا مشخص هستند.پنجره‌های بزرگ این ساختمان به دو قسمت كوچك و بزرگ تقسیم شده‌اند. هر دوی آن‌ها را می‌توان كمی باز كرد، اما قسمت كوچك‌تر را می‌توان به طور كامل به درون باز كرد ودر جلوی آن نرده‌هایی برای امنیت ساختمان قرار است.

طراحی سایت | طراحی وب سایت مرصاد وب